Energeticky soběstačné domy a obce - to bylo téma pořadu Řečí peněz, který se vysílal 27. 8. 2016 na ČRo Plus.

Kdy u nás budou běžné energeticky soběstačné domy a obce?

Je již klasickou tradicí, že pořady vysílané na stanici ČRo Plus dosahují mimořádné kvality, která je srovnatelná s britskou BBC ↑ či americkou NPR ↑. Jeden z posledních dílů pořadu Řečí peněz byl velmi zajímavý, protože se věnoval problematice, která souvisí s naším oborem: energeticky soběstačné domy a obce. Záznam pořadu si můžete poslechnou přímo zde, popřípadě je možné stáhnout si MP3 z podcastu ČRo Plus.

Energeticky soběstačné domy: zajímavá hudba pro nadcházející roky

Hostem pořadu byl Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost ↑, který odpověděl na otázku, zda je rozšíření energeticky soběstačných budov dnes již na pořadu dne takto:

Viděl bych to v horizontu let…

Jaké mají obnovitelné zdroje jméno?

Je pravdou, že využití obnovitelných zdrojů energie je u nás na relativně dobré úrovni, bohužel však kvůli různým příčinám někdy nemají mezi širokou veřejností dobré jméno. Připomeňme například jednu z největších kauz – výdělky pro tzv. solární barony. Mrzí nás, že tak zajímavé technologie mají horší startovní pozici než je tomu jinde a lidé se na jejich využití mohou a priori dívat jako na „zase nějaký podvod“.

Naopak nás těší, že se konají akce jako např. konference Alternativní zdroje energie ↑, na které jsme se byli letos v červnu osobně podívat.

Současné využití alternativních zdrojů energie

Je však pravdou, že alternativní/obnovitelné zdroje energie jsou i přes výše uvedené u nás čím dál populárnější. Důkazem může být popularita jejich využití např. v programu Nová zelená úsporám ↑, kde jsou mimořádně populární například tepelná čerpadla či solární systémy.