Domy, které byly zatepleny v 90. letech, se dostávají na hranici technického a morálního zastarání.

Domy zateplené v 90. letech se nyní opět rekonstruují

V poslední době pozorujeme nejen u nás ve firmě fenomén, který dříve nebo později musel přijít. Čím dál více začínají přicházet poptávky na zpracování projektu zateplení/revitalizace bytových domů, které prošly zateplením v 90. letech 20. století, popř. počátkem století 21.

Technická a morální životnost zateplení

Není žádným tajemstvím, že dědictvím minulého politického režimu byl (a někde dosud i je) tristní stav bytového fondu. Mnoho SVJ/bytových družstev se proto hned, jak to bylo možné, rozhodlo pro nápravu nevyhovujícího stavu. Často měly kroky formu instalace zateplení ETICS (anglický výraz external thermal insulation composite systems, česky vnější kontaktní zateplovací systém).

5 cm polystyrenu snížilo spotřebu a vylepšilo vzhled

Klasickým scénářem první vlny zateplování bylo použití polystyrenu tloušťky v řádech jednotek centimetrů. Díky tomu se snížila energetická náročnost domu, vylepšil jeho vzhled a prodloužila životnost. Bohužel, mnohé z tehdejších systémů již naráží na své limity. Jednak po více než 25 letech končí jejich technická životnost, jednak jsou dnes k dispozici materiály, které svými vlastnostmi své historické předchůdce dalece převyšují.

Pohled na část katastrálního situačního výkresu. V dokumentaci má označení C.1
Projekty připravujeme ve špičkové kvalitě. Návrhy jsou promyšlené a plně reflektují charakter i stav nemovitosti i přání a možnosti klienta.

Nové zateplení se musí začít vyplácet co nejrychleji

Je nesporné, že provedená opatření se musejí vyplatit. Tomu, jak hodnotit zateplení z různých úhlů pohledu, se věnujeme například v seriálu Hodnocení přínosů zateplení. Je skvělé, že majitelé bytových domů mohou využít finanční podporu na zateplení z programu IROP nebo Nová zelená úsporám.

Projekt a energetický výpočet jsou základním kamenem úspěchu

Zvažujete-li zateplení bytového domu, jsme připraveni s vámi vše prodiskutovat a najít nejlepší řešení. Připravíme pro vás nezávaznou cenovou nabídku. Stačí napsat e-mail, zavolat nebo se zastavit u nás v kanceláři. Připravujeme kvalitní projekty zateplení i energetické hodnocení pro dotační programy. Provádíme i měření termokamerou.

jan-petrtyl
Jan Petrtyl, marketing a obchod, projekční kancelář INKAPO, tel. 721 424 918