Jak se žije v paneláku? Putovní výstava Panelové domy odpovídá velmi podrobně.

Panelové domy z neznámé perspektivy a komplexně!

Panelový dům je pro mnohé z nás zcela automatickým synonymem pro bydlení. Přemýšleli jste však někdy o tom, odkud se paneláky vlastně vzaly, kdy se stavěly a jaké příběhy se za tím ukrývají? Tým odborníků stojící za projektem Paneláci.cz ↑ (projekt je garantován Uměleckoprůmyslovým museem ↑) si dal opravdu velkou práci a připravil putovní výstavu kombinovanou s pěkně zpracovaným webem. V jednotlivých českých metropolích tak postupně máte možnost podívat se na příběhy paneláků. Všechny podklady jsou také dostupné i na webu ve formátu PDF. Zde jsou ty pro České Budějovice.

Pohled na panelové sídliště z perspektivy, na kterou nejsme běžně zvyklí. Zdroj obrázkku: Panelaci.cz
Pohled na panelové sídliště z perspektivy, na kterou nejsme běžně zvyklí. Zdroj obrázku: Panelaci.cz

Panelový dům v Českých Budějovicích

My jsme na výstavu v Českých Budějovicích narazili téměř náhodou cestou do kopírovacího centra, kam jsme nesli starou velkoformátovou projektovou dokumentaci od našeho klienta ke zkopírování. Až do 19. září se výstavní panely (vskutku doslova!) nacházejí před kulturním domem Metropol na Senovážném náměstí.

Panelový dům: Pohled na výstavní panely, které obsahují i přehledné statistiky o obyvatelstvu sídlišť.
Panelový dům: Pohled na výstavní panely, které obsahují i přehledné statistiky o obyvatelstvu sídlišť.
Výstava je volně přístupná na Senovážném náměstí před KD Metropol.
Výstava je volně přístupná na Senovážném náměstí před KD Metropol.
Informace jsou bohatě doprovázeny i fotografiemi - dobovými i současnými.
Informace jsou bohatě doprovázeny i fotografiemi – dobovými i současnými.

České Budějovice: paneláky Od Máje až po Lidickou třídu

V Českých Budějovicích je panelových sídlišť hned několik (namátkou jmenujme ty zastoupené na výstavě: Máj, Vltava, Pražské předměstí, Lidická třída). Postupem času se jejich tvář mění. Stavby, které sloužily bez oprav desítky let potřebovaly a často stále potřebují rekonstrukci/zateplení. A nejde jen o fasádu, ale i o další části nemovitostí. O to však na výstavě nejde.

Cílem tohoto projektu je zasadit dosud opomíjený fenomén panelových sídlišť do kontextu vývoje moderní architektury a do dobových i současných politických a společenských souvislostí a zpřístupnit ho atraktivní a interaktivní formou laické i odborné veřejnosti.

Zateplení skutečně vdechne panelovému domu nový život.
Zateplení skutečně vdechne panelovému domu nový život.

Panelový dům: mnoho soustav, jeden cíl

Dnes už se to může zdát úsměvné (či naopak smutné, možná obojí). Co však stálo za zrodem panelových domů, které se stavěly podle různých modelových soustav? Následující obrázek je – domníváme se – opravdu výmluvný.

Vytvoření bydlení pro socialistického člověka. To byl základní cíl výstavby panelových domů.
Vytvoření bydlení pro socialistického člověka. To byl základní cíl výstavby panelových domů. Zdroj obrázku: Panelaci.cz

Potenciál pro opravdu úsporné bydlení

Odhlédnuto od všeho, panelové domy v sobě ukrývají opravdu mimořádný potenciál pro úsporné bydlení. Kvalitně zateplený dům může být energeticky mimořádně úsporný. Rozdíl oproti původním stavům, kdy například běžně „fouká pod okny“ je nebetyčný. V zimě se šetří desítky procent nákladů za vytápění, v parném létě mohou obyvatelé těžit z příjemného chladu. Těžko si představit, že bychom panelové domy nyní hromadně bourali. Cestou je spíše jejich komplexní revitalizace. Paneláky jsou zkrátka fenomén, který jen tak nezmizí. Můžeme však učinit maximum pro to, aby se v nich bydlelo komfortně a dobře.